Podívejte se, jaké faktory ovlivňují šíření viru covid-19 v různých prostředích. Graf je interaktivní a přetahováním posuvníků můžete snadno zjistit, co má na šíření menší nebo větší vliv.
Následující interaktivní nástroj je pouze ilustrační.
Aktualizace únor 2021: Vzhledem k nebezpečnosti nových variant jsem grafiku roušek nahradil aktuálně doporučenou ochranou, tedy respirátory.
Cílem grafu je ukázat relativní míru rizika. Popsané aktivity jsou zvoleny typově, konkrétní okolnosti mohou možnost šíření viru výrazně zvýšit nebo snížit.
O co jde?
Po přečtení studie publikované v BMJ (srpen 2020) jsem si uvědomil, že jejich tabulka je velmi užitečná, ale nepřehledná a pro laika špatně čitelná. Pokud chce někdo rychle posoudit, co je a co není rizikové chování, pravděpodobně by to v té tabulce hledal dost dlouho. Proto jsem zpětnou analýzou tabulky dopočítal, které faktory se promítají do celkového rizika, a naprogramoval interaktivní verzi. Posuvníky umožňují rychle odhadnout riziko i na mobilu. Můžete si tak kdykoli vyzkoušet, jak je která situace riziková.
Upozornění: Jsem vědecký novinář, nikoli lékař. Toto není lékařská rada. Pokud máte otázky ohledně svého zdraví nebo zdraví blízkých, obraťte se na svého lékaře. Cílem tohoto nástroje je zvýšit povědomí o tom, v jakých situacích se COVID-19 snáze šíří a jak se proti nákaze bránit.
Aktualizace únor 2021: Vzhledem k nebezpečnosti nových variant jsem grafiku roušek nahradil aktuálně doporučenou ochranou, tedy respirátory. Osobně se domnívám, že původní tabulka z BMJ 2020, podle které je nástroj dělaný, už je nyní příliš benevolentní. Cokoli nad "malé riziko nákazy" je nyní podle mého zbytečně riskantní. Osobně nosím kvalitní respirátor, kdykoli jsem v uzavřeném prostoru mimo domov.